Jsme otevření novým myšlenkám a máme rádi chytrá řešení. Nebojíme se změn či tvrdé práce. Vyhledáváme výzvy a baví nás prošlapávat cestičky, být pionýry. Chceme dosáhnout víc a dohlédnout dál. Imponují nám odvážní lidé s nápady a motivací. Do všeho jdeme naplno a oči máme neustále otevřené. Naše chuť posouvat dál banku, společnost i sebe nezná hranic. Jsme KB SmartSolutions. Přidejte se k nám!

 

KB SmartSolutions je pojítkem mezi Komerčkou, tedy bankou s dlouholetou tradicí, a mladými dynamickými společnostmi. Naším primárním cílem je najít na trhu fintechy a startupy, které mají šikovná řešení. Podmínkou je, aby tato řešení zapadala do celkové strategie banky. Tedy do některé z oblastí, kterou banka rozvíjí nebo chce rozvíjet v budoucnu. Toto řešení by zároveň mělo naplňovat určitou potřebu klientů Komerčky a postupně tak pomoci dotvářet kompletní ekosystém služeb banky. Jejím cílem je poskytnout v budoucnu klientovi vše, co potřebuje k řízení nejenom svých financí, a to na jediném místě. Věříme, že spojení mezi bankou a fintechy je logickým krokem a vytvoření symbiózy je win-win situací pro obě strany, i když jsou zdánlivě tak odlišné. Naše existující partnerství jsou toho živým důkazem.

 

Jak dostat do krve instinkt nepřetržitě inovovat

Sbližování entit, které by se na první pohled mohly zdát zcela odlišné, tedy velké korporace a malého startupu, je skutečně významným trendem poslední doby. Řada firem buduje ucelená řešení pro klienty podobná platformám, hranice oborů přestávají existovat a to, jestli se dnes někdo nazývá nebo nenazývá banka, na věci nic nemění. Potřebujeme, aby se nám společně dostal do krve instinkt nepřetržitě inovovat a žít klientskými řešeními. A také si musíme uvědomit, kam se (nejenom) lokální trh posouvá. Původem tohoto trendu je pravděpodobně snaha velkých firem poučit se z minulých zkušeností. Korporace si totiž plně uvědomují, že nemohou změnit všechno potřebné zevnitř. Právě k tomu potřebují zmiňované startupy, které jsou schopné vývoje v krátkém časovém horizontu, přizpůsobení se neustálým změnám a aktuální situaci na trhu.

 

Komerční banka nechce být pouze investorem

Proces hledání vhodného partnera pro banku trvá někdy i několik měsíců. Není to vždy jednoduché, jelikož proměnných je dost a mění se v čase. Soustředíme se jak na firmy poměrně zavedené, které mají na trhu už třeba druhou generaci svého produktu, tak na firmy o něco mladší, ale už v počátku růstové fáze. Nemáme zatím v hledáčku společnosti na úplném startu, tj. v inkubační „seed“ fázi, ani velké fintechy s hodnotou v desítkách milionů eur. U fintechů analyzujeme velké množství aspektů – samotný nápad či řešení a jeho aplikovatelnost, škálovatelnost nebo možnosti expanze; fázi, ve které se řešení nachází (pre-seed, seed atd.); zkoumáme, co od spolupráce očekává, a v neposlední řadě také to, jestli si se zakladateli vyhovujeme z pohledu vize rozvoje startupu hodnotově a lidsky. Přece jenom budeme v případě dohody společně trávit hodně času. 😊 Cílem Komerčky není pouze stát se investorem a co nejrychleji s minimálním zapojením zhodnotit svoji investici. Právě naopak. Do fintechu vstupujeme, protože myšlence věříme, chceme jí pomoci s rozvojem a expanzí a být toho součástí. Našim fintechům skutečně aktivně pomáháme ve všech oblastech podnikání.

 

Tým KB SmartSolutions

 

Naše silné stránky se doplňují

Takové spojení bance přináší nesporné výhody. Patří mezi ně neotřelý a kreativní pohled na věci, širší prostor působnosti a rychlost při vývoji originálního řešení díky nesvázanosti korporátními pravidly a regulacemi. Jak už jsem zmínila, pro velké korporace je to způsob, jak systematicky inovovat. Spojuje nás společný cíl a to, že se naše silné stránky doplňují. Výhod pro fintech vidíme hned několik: bankovní know-how, zdroje, databáze klientů, skvělá distribuční síť, ale i manažerské zkušenosti. Jedna věc je postavit opravdu chytré, proklientské, tedy smart řešení, ale úplně jiné řemeslo je postavit a řídit celou, byť malou firmu. A například tady pomáháme postavit provoz, provázat IT systémy, vymyslet distribuci a řízení sales funnelu, pomáháme vyjednávat s dodavateli, řešit bezpečnost, řídit firmu ekonomicky atp. Můžeme jim nabídnout spoustu specifických expertiz, například v oblasti mezinárodních plateb, risk scoringu aj. Prostě za ta léta umíme spoustu věcí, které mladé inovativní party, skvělé v produktovém designu, zatím vyladěné nemají.

 

Potřebujeme odvážné partnery

Jak jsme si již řekli, hledáme skutečně dynamické, kreativní, šikovné, otevřené a odvážné partnery, kteří do toho s námi chtějí jít po hlavě a pomoci nám vybudovat banku budoucnosti. Možností spolupráce je hned několik a v podstatě záleží pouze na vzájemné domluvě obou stran.

Pomyslně nejvyšší formou, kdy jsme v podstatě zapojeni do každodenního chodu fintechu, je majetkový vstup Komerčky. Příkladem jsou Upvest, Roger a Lemonero, které pokorně nazýváme našimi hvězdami. 😊 Ale patří mezi ně i Finbricks a KB Advisory, což jsou rovněž úspěšné fintechy, na rozdíl od prvních třech ovšem vznikly interně. Na opačné straně křivky je pak čistě distribuční spolupráce. Možné je ale cokoli mezi tím.

Další informace se dozvíte v příštím článku nebo na našem webu kbsmart.cz  a LinkedIn profilu